Agregat prądotwórczy z silnikiem diesla czy na gaz ziemny – który do domu a jaki na budowę?

Co to jest i do czego służy agregat prądotwórczy

Najprościej tłumacząc agregat prądotwórczy daje nam prąd. Niestety nie pojawia się on znikąd. Generator przetwarza na niego energię mechaniczną i konieczne jest zasilenie go gazem, benzyną lub olejem napędowym. Ale zdecydowanie najistotniejsze w nim jest to, że pozwala nam używać elektryczności.

Gdzie więc sprawdzi się to urządzenie? W każdym miejscu, w którym nie ma jeszcze przyłącza energetycznego, np. na placu budowy, albo w sytuacji, gdy nie można sobie pozwolić nawet na tymczasowe przerwy w dostawie prądu. Tutaj chodzi o miejsca takie jak np. policja.

Silnik diesla, benzyna czy gaz ziemny w agregacie prądotwórczym?

Agregaty nie pracują na wodę albo powietrze, ale potrzebują do produkcji prądu odpowiedniego paliwa. W sklepach znajdziemy generatory z silnikiem diesla, benzynowym oraz na gaz ziemny. Zależnie od tego jak dużą pojemność ma zbiornik paliwa, tak długo urządzenie będzie nam działać.

Generatory oprócz typu silnika różnią się szczególnie gabarytami. Co za tym idzie urządzenia z silnikiem benzynowym będą używane w innych miejscach i sytuacjach od tych na olej napędowy.

Generatory na benzynę

Generatory na benzynę najczęściej znajdują zastosowanie w domach albo przy małych budowach. W większości przypadków przyczyną jest to, że są niewielkich rozmiarów i ich cena nie jest duża. Co więcej agregaty te są ciche, a ich silniki są łatwe do konserwacji i naprawy. Silniki napędzane benzyną są niestety mniej żywotne, ale zaletą jest to, że nie ma problemu z włączeniem ich przy niskich temperaturach.

Agregaty z dieslem

Agregaty z silnikiem diesla są dużo droższe, ale i mają większy rozmiar, do tego cechuje je niskie spalanie paliwa i korzystniejsza cena oleju. Do tego wszystkiego musimy zaznaczyć, że są mało awaryjne pod warunkiem ich corocznego konserwowania. Cena jednak dobitnie odpycha, a to dlatego, że tego typu urządzenia raczej nie są zabezpieczeniem przed chwilowym niedoborem prądu. Posługują się nimi podczas budowy albo na imprezach na świeżym powietrzu. 

Jednym z najbardziej popularnych konstruktorów takich agregatów jest spółka www.himoinsa.pl

Agregaty na gaz

Na zakończenie zostało opisanie agregatów na gaz ziemny, których eksploatacja jest niedroga – gaz jest zdecydowanie tańszy niż benzyna czy olej. Do tego jest to najbardziej ekologiczny ze wszystkich sposób zasilania generatora. Ze względu na to, że kosztują dużo są jednak zazwyczaj wykorzystywane przez fabryki. 

Jaki agregat prądotwórczy powinieneś wybrać?

Warto zastanowić się do czego chcesz używać agregatu. Jeżeli nie czujesz się dobrze w trakcie długich braków w dostawie prądu i planujesz kupić nieduży, cichy i w przyzwoitej cenie agregat – postaw na taki z silnikiem benzynowym. Po wybraniu właściwej dla Ciebie mocy i pojemności będzie doskonały przy awaryjnych sytuacjach. 

Polecamy również zainwestować w generator zasilany gazem jeżeli posiadasz większą sumę pieniędzy. Wiąże się to z jednorazowo dużym kosztem, ale potem będziesz pozytywnie zaskoczony jaki jest ekonomiczny.

O urządzeniu z silnikiem diesla powinieneś pomyśleć tylko jeżeli brak prądu może narazić Cię duże straty finansowe albo jest to niebezpieczne dla czyjegoś zdrowia lub życia. W przeciwnym razie nie ma potrzeby inwestowania w tak drogi sprzęt, który będzie użytkowany sporadycznie.