Co możesz zrobić, żeby zminimalizować spalanie samochodu?

Kupując samochód dla większości osób istotne jest jakie jest jego spalanie. Jest to niesamowicie istotny bodziec, dlatego że benzyna nie kosztuje mało i możemy za to zapłacić wysokie sumy. Co wpływa na spalanie pojazdu i co warto zrobić, aby było mniejsze?

Skąd wiedzieć jakie jest spalanie samochodu?

Ile spalają samochody? Najłatwiejszym sposobem jest wzięcie tego komunikatu z cyfrowego czytnika, który jest w prawie każdym dzisiejszym samochodzie. Należy mimo wszystko wiedzieć, że dane te są szacunkowe i nie koniecznie wyświetlana wartość będzie właściwa. Miarodajną, ale wymagającą czasu techniką, będzie zrobienie pomiarów samemu. W tym celu początkowo trzeba zatankować samochód do pełna i zapisać jaki był przebieg, a następnie jeździć aż skończy się paliwo i jeszcze raz nalać go do pełna. Wiedząc ile kilometrów udało nam się przejechać z pełnym bankiem oraz mając świadomość ile paliwa udało się wlać do pełna, możemy w szybki sposób wyliczyć spalanie. W takiej sytuacji należy podzielić ilość wykorzystanego paliwa – czyli to, ile go wlaliśmy do pełna – przez ilość przejechanych kilometrów od tankowania do tankowania i pomnożyć razy 100. W ten sposób zobaczymy średnie spalanie naszego samochodu na zrobionym dystansie. Oczywiście trzeba mieć świadomość, że zupełnie inne spalanie pokaże się jeżeli jechaliśmy ekspresówkami, a inne spalanie będzie jeśli jeździliśmy po zakorkowanym mieście.

Co wpływa na wysokie spalanie samochodu?

Duże spalanie pojazdu może powodować kilka przeróżnych rzeczy. Jednym z nich są usterki techniczne pojazdu. Na przykład niesprawny termostat sprawia, że silnik się dłużej rozgrzewa, a co za tym idzie spalanie paliwa może być większe nawet o 30%. Następną częścią, której niesprawność podnosi spalanie, są wtryski paliwa. Jeżeli nie są one sprawne to silnik nie pracuje równo, co za tym idzie paliwo nie jest poprawnie porcjowane i może bardzo zwiększyć się jego spalanie. Często ludzi dziwi, że opony również mają wpływ na spalanie paliwa. Niewystarczające ciśnienie w nich wpływa na wzrost wykorzystania paliwa. Należy więc myśleć o takiej drobnej rzeczy. Dosyć oczywistą sprawą, a jednak nie każdy jest tego świadom, jest okresowe wymienianie oleju, filtrów i sprawdzanie stanu świec zapłonowych. 

Oprócz awarii auta, na to jak duże jest spalanie wpływa nasza jazda. Auto spala zdecydowanie więcej paliwa w trakcie gwałtownej jazdy, a także podczas stania w korku.

Co możesz zrobić, żeby Twój samochód miał mniejsze spalanie?

Na samym początku powinno się pamiętać o zmianie biegów na czas. Nie powinno się szybko ruszać i mieć wciąż pierwszy bieg dopóki nie osiągnie się 30 km/h. Bezsprzecznie korzystniej dla naszego portfela jest zmieniać biegi jak najszybciej się da. W następnej kolejności – jednakowa prędkość. Szybkie gazowanie oraz hamowanie nigdy nie wpłynie dobrze na spalanie auta. Kolejną ważną rzeczą jest obciążenie samochodu. Dużo lepsze spalanie jest, jeśli podróżuje nim tylko jedna osoba. Należy więc nie trzymać w samochodzie rzeczy, których nie potrzebujemy. Jeśli zależy nam na najlepszym spalaniu to trzeba trzeba zapomnieć o podgrzewanych fotelach i mocno ustawionej klimatyzacji, gdyż zużywają one prąd, a to bez dwóch zdań ma wpływ na spalanie.