Co to jest obróbka ubytkowa?

By kawałki metalu zamieniły się w prawdziwe kształty, powinno się je opracować. Jedną z metod jest odlewanie kształtów w formie. Jednakże aby uzyskać wysoką precyzję, powinno się użyć wysoce zawiłych technik odlewania, lecz i tak odlaną bryłę trzeba poddać obróbce do końcowego wyglądu, usuwając naddatki surowca w postaci nadlewów.

Alternatywą może być tak zwana obróbka skrawaniem. Wymieniona nowa technika umożliwia bardzo staranną obróbkę metali, lecz nie tylko, można ją stosować także do obróbki drewna, szkła, kamienia a także tworzyw sztucznych. Dzięki użyciu obróbki skrawaniem zyskujemy ogromną dokładność wycinania, a także jednakowość kształtów. W tym artykule opowiemy ci więcej o bardzo popularnej ostatnio technice, jaką jest obróbka ze skrawaniem.

Tekst powstał na podstawie informacji zebranych na stronie https://maszzap.com.pl/obrobka-skrawaniem/

Obróbka skrawaniem – Co to właściwie jest?

Najprościej mówiąc, obróbka skrawaniem jest to zdejmowanie zbędnego materiału, aż do uzyskania pożądanej formy. Taka technologia obróbki metali jest jednym z rodzajów tak zwanej obróbki ubytkowej, to znaczy, iż by uzyskać dany kształt należy kolejno redukować warstwy zbędnego tworzywa, czyli naddatku.

Obróbka skrawaniem to technika, którą można wykonać za użyciem przyrządów takich, jak tokarki, frezarki, wiertarki bądź szlifierki, jednak współczesnym rozwiązaniem są urządzenia CNC.

Maszyny te nie tylko są o wiele bardziej wydajne niż tradycyjne techniki, ale także pozwalają na dużo sprawniejszą automatyzację czynności. Ich zaletą jest dokładność, z jaką obrabiają kształt. Dzięki dobremu programowaniu maszyny możemy zrobić bardzo szczegółowe detale i podzespoły maszyn o złożonych formach. Dokładność, z jaką wykonywana jest obróbka metali dzięki maszynie CNC dochodzi nawet do paru mikronów.

maszyna cnc

Czym jest honowanie?

Honowanie jest jedną z metod , której zadaniem jest wygładzenie danej powierzchni. Wykorzystuje się je w ostatecznej obróbce przedmiotów potrzebujących dużej dokładności. W ten sposób wykańcza się najczęściej otwory o okrągłym przekroju lub powierzchnie zewnętrzne przedmiotów obrotowych walcowych lub stożkowych. Honować daje się również powierzchnie płaskie oraz część rodzajów uzębień .

Zaletą gładzenia jest duża dokładność wymiarowa jak również nieduża chropowatość. Wygładzać można zarówno niewielkie, jak i sporych rozmiarów elementy.

Najmniejsza akceptowalna średnica to kilka milimetrów, a maksymalna sięga blisko 1m. Element może mieć długość od jednego centymetra do blisko dwudziestu metrów. Należy mieć na uwadze, iż końcowy efekt gładzenia będzie zależny od:

  • materiału z jakiego zostały wykonane pilniki ścierne,
  • kąta przycięcia śladów,
  • rodzaju cieczy służącej do marowania oraz chłodzenia,
  • nacisku na ścieraną powierzchnię.

Honowanie odbywa się za pomocą gładzika, a więc głowica, na której obwodzie znajdują się pilniki ścierne. Praca odbywa się poprzez wykonywanie ruchów obrotowych oraz posuwisto-zwrotnych.

Wśród zalet honowania wylicza się przede wszystkim: dużą precyzję umożliwiającą dobre spasowywanie się elementów, co znacznie ogranicza ich niszczenie się, ale też dłuższą trwałość detali, co jest spowodowane niskim naciskiem na materiał.

operator maszyny cnc

Jakie są metody obróbki skrawaniem?

Wyróżnia się parę technik obróbki skrawaniem, a liczy się do nich:

Obróbka punktowa

Bazuje ona na nadawaniu kształtu obrabianego obiektu za pomocą ruchu jedynie jednego fragmentu ostrza. Zarys powierzchni obiektu jest odwzorowaniem toru noża.

Obróbka kształtowa

W danym wypadku kształt powstaje dzięki odwzorowaniu w surowcu obrabianym zarysu krawędzi tnącej narzędzia. Forma ostrza warunkuje w ten sposób uformowanie przedmiotu.

Obróbka obwiedniowa

Użycie tej metody sprawia, że narzędzie wykonuje równocześnie ruch liniowy i obrotowy. Kontur przedmiotu tworzy się więc w wyniku zazębienia się powierzchni przedmiotu z narzędziem. Jednakże bywa to uznawane za dość drogie, a przez to nieczęsto stosowane rozwiązanie.

Obróbka skrawaniem – krok po kroku

Etapy wykonywania obróbki skrawaniem zwykle podzielone są ze względu na dokładność.

Obróbka zgrubna

Jest to szybkie usunięcie górnych warstw oraz przygotowanie materiału do następnych etapów obróbki. Ten etap jest bardzo ważny ze względu na tępo i maksymalizację wydajności obróbki. Dzięki szybkim i głębokim ruchom usuwana jest duża część niepotrzebnego materiału, można wtedy przystąpić do następnego kroku.

Obróbka średnio dokładna

Jest to decydujący krok podczas obróbki skrawaniem. W czasie skrawania na tym etapie uzyskuje się pożądany kształt, dlatego ten etap bywa nazywany inaczej obróbką kształtującą.

Obróbka dokładna

Jest to jeden z końcowych momentów obróbki metalu. Polega na uzyskaniu wymaganych przez nas wymiarów. Podczas tego forma jest też wygładzana a także dopieszczone są jej detale. Innym określeniem tego etapu jest obróbka wykańczająca.