Co to jest ukulele? Informacje dla amatorów

Ukulele to instrument, który w ostatnim latach przechodzi istny renesans pod względem popularności. Coraz więcej ludzi decyduje się na naukę gry. Wielu zawodowych muzyków również gra na ukulele. Czym tak naprawdę jest, jak się prezentuje i jakie ukulele dla początkujących jest najlepsze?

Czy ukulele przypomina gitarę?

Zacznijmy od samej budowy. Instrument ten kojarzy się nade wszystko z malutką gitarą – jest to skojarzenie słuszne jeśli chodzi o wygląd. Od gitary jednak ukulele różni się nade wszystko ilością strun – ma takowe cztery. Brzmienia także nie można porównać do tych płynących z pudła rezonansowego prawdziwej gitary. Mamy tutaj do czynienia z o wiele wyższymi, dynamicznymi dźwiękami, które kojarzą się z tradycją i kulturą Hawajów oraz podobnych egzotycznych wysp.

Jakie ukulele dla początkujących wybrać?

Jak wybrać ukulele dla początkujących? Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że jest kilka rodzajów tego instrumentu. Najbardziej powszechne ukulele dla początkujących to ukulele sopranowe, które charakteryzuje się niewielkimi gabarytami, niską ceną oraz robiącą wrażenie dynamiką gry. Nadaje się przede wszystkim do nauki chwytów oraz nieskomplikowanych melodii. Dla znacznie bardziej profesjonalnych muzyków odpowiednie będzie ukulele koncertowe, barytonowe lub tenorowe, ale są to opcje o wiele mniej poręczne i o wiele droższe. 

Nauka gry na ukulele jest niezwykle prosta, a w sieci znaleźć można mnóstwo poradników w tej dziedzinie. Jest to instrument niezwykle przystępny i nadaje się dla początkujących osób, które do tej pory nie miały styczności z grą na jakimkolwiek innym. Ukulele jest niewielkie, sympatyczne i mało kosztowne.