Co znajduje się w oborze?

Obora dla krów mlecznych będzie się lekko różnić od obory dla bydła mięsnego. Spowodowane jest to przede wszystkim tym, że krowy opasowe mają większe rozmiary niż takie mleczne. Z tego powodu budynek przeznaczony na oborę powinien być dostosowany do rozmiaru krów. Dodatkowo przy chowie bydła mlecznego ważna jest przestrzeń na dojarki – podczas hodowli krów opasowych takiej potrzeby nie ma.

Różnica pomiędzy hodowlą bydła mlecznego, a opasowego

W dzisiejszych czasach niezmiernie często widzi się sytuacje, gdzie bydło mięsne w cieplejszych miesiącach przebywa na dworze, a w zimniejsze dni krowy przebywają w budynkach. Zwierzęta hodowane na mięso nie wymagają szczególnie dostosowanych obór. Najczęściej wystarczająca jest stodoła ze słomą na podłodze. Spotykany jest także system, kiedy to krowy znajdują się cały rok na pastwisku i posiadają tylko wejście do jakiegoś pomieszczenia, w którym mają możliwość schowania się w trakcie śniegu albo mrozu.

Przy krowach mlecznych przeważnie nie wykorzystuje się hodowli na pastwisku. Żywienie krów mlecznych ma bardzo duży wpływ na to jakiej jakości jest mleko i ile go będzie. Z tego powodu bydło mleczne zazwyczaj będzie spędzało czas w oborach, aby szczegółowo dbać o to ile i jaką paszę krowy zjadają.

Jakie są rodzaje obory dla krów?

Zarówno krowy mięsne, jak i mleczne można utrzymywać w oborach stanowiskowych oraz wolnostanowiskowych. Metody wolnostanowiskowe dzielą się na takie ze ściółką i bez niej i najczęściej spotykanym systemem bywają te z głęboką ściółką. 

Istnieje umowna reguła, że budynki stanowiskowe budowane są w przypadku gdy hodowca ma 40 lub mniej krów. Wolnostanowiskowe dla odmiany są w przypadku gdy hodowca ma mięso-mleczny chów lub więcej niż 40-50 bydła opasowego. Warto wiedzieć, że przy oborach wolnostanowiskowych konieczne jest posiadanie osobnego miejsca, tak zwanej izolatki, dla zwierząt chorych lub takich, u których wydaje nam się, że mogą być chore.

Obory stanowiskowe to pomieszczenia, w których są wydzielone stanowiska, gdzie zwierzęta są przywiązane łańcuchem w jednym miejscu. Często spotykane są w tego typu pomieszczeniach ruszta dla bydła, które ukazują bezściołowy model stanowiskowy i ograniczają obowiązki w trakcie regularnej opieki nad bydłem. Przy każdym stanowisku krowa musi posiadać miejsce z wodą i stół paszowy. Rozmiar rusztu dla bydła nie jest zawsze identyczny – są one dostosowywane do rozmiaru i wagi bydła. W ten sposób wyróżniamy stanowiska krótkie, średnie i długie. 

Co jeszcze znajdziemy w oborze?

W sytuacji obory wolnostanowiskowej bez ściółki popularne są ażurowe podłoża, które posiadają wydzieloną część legowiskową. Legowisko bardzo często wyłożone jest właściwą matą gumową. 

W przypadku pomieszczeń ściołowych konieczne jest wyściełanie ich. Idealnie do tego zda egzamin słoma.

Jeśli organizujemy oborę stanowiskową i decydujemy się na ruszta dla bydła, to konieczne będzie kupienie maty gumowej albo piasku. W przypadku uwięzi ściołowej – słoma, którą trzeba każdego dnia wymieniać na nową. 

W sytuacji chowu bydła mlecznego bardzo ważne jest dostarczenie im naturalnego światła, dlatego, że regularny cykl dnia wpływa na jakość i ilość mleka, które bydło może dać. Przy takiej hodowli przydatne będzie także udostępnienie przestrzeni na halę udojową, która powinna być wyposażona w dojarki. 

Następną niezmiernie ważną rzeczą jest stworzenie odpowiedniego mikroklimatu. Od tego zależy zdrowie i wydajność krów. Aby mikroklimat był odpowiedni trzeba zapewnić odpowiednie warunki klimatyczne. Bardzo ważny jest także materiał, z którego zrobiono budynek i jego kubatura oraz metoda hodowania bydła. Krowy wolą stać w niższej temperaturze. Doskonała będzie więc taka w granicach od -7 do 18℃. Jeśli zwierzęta stoją w oborze ściółkowej to temperatura w pomieszczeniu automatycznie będzie trochę wyższa. W dodatku należy zapewnić właściwą przepływ powietrza – bydło mieszkając w budynkach emituje dwutlenek węgla, ciepło i parę wodną. Bez porządnego przepływu powietrza, przebywanie w oborze może być niebezpieczne. Jeśli nie ma możliwości aby zapewnić naturalną wentylację to konieczne będzie zrobienie takiej mechanicznej. Wtedy należy szczególnie sprawdzić rozmieszczenie otworów nawiewnych, tak żeby były rozstawione mniej więcej równomiernie i aby zimą powietrze nie leciało wprost na zwierzęta.

Źródło: https://ruszta-betonowe.pl/