Czy wielkość miasta ma znaczenie podczas egzaminu na prawo jazdy?

Gdańsk czy Kościerzyna – egzamin na prawo jazdy to zawsze wyzwanie. Podobno liczą się zdolności kursanta, a nie miejscowość, w którym(ej) przystępuje się do egzaminu. Jednak zdania na ten temat są podzielone. Oczywiście jak zwykle prawda leży po środku. Część ludzi twierdzi, że łatwiej zdaje się egzamin(u) na prawo jazdy w mniejszych ośrodkach, inni natomiast przekonują, że lepszym wyjściem jest egzamin w większym mieście. Jakie są plusy i minusy obu tych opcji?

Pozytywy i negatywy egzaminu w dużym mieście

Bezsprzecznym(ą) zaletą egzaminu w dużym mieście są umiejętności, które można zdobyć w trakcie nauki, jak i samego egzaminu. Kierowanie pojazdem w większych miejscowościach wiąże się z dużym natężeniem ruchu. Takie warunki przygotowuje do wielu rozmaitych sytuacji, które mogą mieć miejsce w przyszłości. Często są to niecodzienne zdarzenia. Ponadto im więcej manewrów przećwiczy się pod opieką nauczyciela, tym sprawniej pójdzie radzenie sobie z nimi w pojedynkę. Duże miasto daje sporo okazji do sprawdzenia swoich zdolności za kierownicą. Często zakorkowane ronda, czy wielopasmowe, skomplikowane skrzyżowania są wyzwaniem(a) dla wielu kierowców. Nawet tych bardziej doświadczonych.

Poza tym większe miasta wymuszają także jazdy(ę) pomiędzy autobusami i tramwajami. Normą są tzw. buspasy – wyznaczone wyłącznie dla autobusów komunikacji miejskiej bądź taksówek. Pozostałe samochody nie mają prawa po nich jeździć w wyznaczonych godzinach. Kolejnym typowym składnikiem wielkomiejskiego krajobrazu są tramwaje. Kierowca musi być skupiony i spoglądać w lusterka. 

Innym plusem prawa jazdy w dużym mieście jest wybór szkół. Większy wybór równa się ciekawsze możliwości. Większa rywalizacja między szkołami korzystnie rzutuje na kursantów. Ponieważ aby utrzymać się na rynku, szkoleniowcy muszą gwarantować należytą jakość. 

Pozytywy i negatywy egzaminu w mniejszym mieście

Na pierwszą myśl może zdawać się, że w małym mieście jest większa zdawalność. Nawet jeżeli jest to prawdziwe stwierdzenie, warto zastanowić się nad długoterminowymi efektami.

Podczas nauki jazdy w małej mieścinie kursant niemal na pewno nie uświadczy tramwajów. Także autobusów i innych aut będzie mniej. Liczba pieszych także się zmniejsza. Innymi słowy natężenie ruchu jest znacznie mniejsze. Ponadto w małym miasteczku mniej będzie wymagających skrzyżowań czy innych wymagających manewrów. Mniejszy(e) ruch daje więcej czasu na namysł zanim dokona się decyzję(i) za kierownicą. I owszem, powinien to być element pomocny w zdawaniu egzaminu. Ale tu pojawia się kolejna kwestia – w jakim celu osoba zdaje egzamin na prawo jazdy? 

Jeśli z prawa jazdy będzie się korzystać nieczęsto, wtedy małe miasto wydaje się perfekcyjnym miejscem na egzamin. Mniej aut i pieszych, więcej przestrzeni do podejmowania decyzji – wydaje się proste. Jeśli jednak auto ma służyć z dużą częstotliwością wtedy lepszym(ą) pomysłem jest duże miasto. Doświadczenie, które można osiągnąć w bardziej ruchliwym środowisku, przeważnie przynoszą korzyści w przyszłości.

Prawda jest taka, że mimo powyższych rozważań większość decydując o ośrodek(ku) ruchu drogowego stawia na czynnik(iem) geograficznym. Ważne jest by miejsce, w którym przystępuje się do egzaminu było blisko. 

Decyzję o tym, jaki rodzaj miasta jest lepszy dla egzaminu na prawo jazdy, każdy musi podjąć indywidualnie. Trzeba wziąć pod uwagę preferencje i wskazać cel – do czego będzie służyło prawo jazdy w Kościerzynie w przyszłości. Jeślibędzie ono wykorzystywane w pracy zawodowej, warto zebrać jak najwięcej skilla z jeżdżeniem pod okiem kogoś bardziej doświadzonego. Nawet jeśli początkowo będą popełniane(ć) pomyłki – refleksje z nich wyciągnięte okazują się bezcenne.