Jak działają oraz co warto wiedzieć odnośnie agregatów prądotwórczych?

Agregat prądotwórczy ma wiele zalet, z tych względów jest coraz chętniej wybierany. Znajduje zastosowanie szczególnie w miejscach, gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej lub, gdy zdarzy się awaria prądu. Jednak na rynku dostępnych jest mnóstwo rozmaitych modeli agregatów, co niekiedy może wprowadzić w zakłopotanie. Oprócz tego warto koniecznie zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów, gdyż tylko wtedy urządzenie będzie w pełni funkcjonalne i przydatne. Czym dokładnie są agregaty prądotwórcze? Do czego są używane? Który model będzie najlepszy?

Jak działają agregaty prądotwórcze?

Najważniejszym celem urządzenia jest wygenerowanie energii elektrycznej. Zasadniczo agregat prądotwórczy składa się z trzech elementów. Podstawową z nich jest silnik spalinowy. To właśnie on dostarcza odpowiedniej mocy – jest to możliwe na skutek spalania paliwa. W każdym agregacie nie może zabraknąć też prądnicy. Dzięki niej ruch obrotowy silnika jest przekładany bezpośrednio na energię elektryczną. Żeby prąd mógł być wykorzystywany w gniazdkach, konieczne jest dodatkowo zamiana go na przemienny typ energii, za co odpowiada falownik.

Agregat prądotwórczy – kiedy się przydaje?

Urządzenia stosowane są przede wszystkim tam, gdzie nie ma prądu. Sprawdzają się choćby w lesie, na placu budowy czy w czasie robót drogowych. Agregaty doskonale sprawdzają się też jako awaryjne źródło zasilania. Często kupowane są do domków jednorodzinnych czy letniskowych.

Jaki rodzaj silników może być wykorzystany w agregatach prądotwórczych?

Agregaty prądotwórcze różnią się od siebie zwłaszcza rodzajem silnika spalinowego. Można w nich wyróżnić:

Silniki diesla

uważane są za wyjątkowo proste oraz pozwalające oszczędzić energię rozwiązanie, urządzenia są wyjątkowo wydajne – jedyną trudnością może być uruchomienie urządzenia w niższych temperaturach.

Dwusuwowe silniki benzynowe

Chociaż taki typ urządzenia jest bardzo wytrzymały i prosty, jego wadą będzie nieco nierówna praca.

Silniki benzynowe czterosuwowe.

Są wyjątkowo popularne ze względu na równą oraz wydajną pracę, a dzięki odpowiedniej mocy urządzenie uruchomi się nawet w temperaturach poniżej zera.

Co warto wiedzieć na temat agregatów napędzanych gazem ziemnym?

Doskonałym rozwiązaniem są agregaty na gaz ziemny. W tym przypadku paliwo dostarczane jest z przydomowej instalacji lub specjalnego zbiornika, w którym znajduje się propan-butan. Dla urządzenia charakterystyczne są przede wszystkim atrakcyjne koszty eksploatacji. Agregat jest też ekologiczny i, w porównaniu do innych rodzajów, niezawodny. Modele na gaz ziemny są żywotne – dzięki temu, że podczas spalania nie wydzielają się związki, które powodują korozję tłoku, głowicy czy zaworów.

Fachowy producent to Himoinsa – agregaty na gaz ziemny i inne. 

Agregaty prądotwórcze – rodzaje?

Urządzenia można też podzielić ze względu na konstrukcję. Najczęściej używane są warianty stacjonarne. Pozwalają one wytworzyć najwięcej energii, jednak trzeba się liczyć z tym, że ich przewożenie jest utrudnione. Dlatego osoby, które szukają mobilnego modelu decydują się zwykle na agregat przenośny. Charakteryzuje się on praktycznymi uchwytami oraz kółkami. Innym rozwiązaniem jest także walizkowy agregat. Jego nazwa wskazuje na wygodny kształt urządzenia, które nie tylko jest lekkie, ale też posiada praktyczny uchwyt.

Jakie są podstawowe zalety agregatu prądotwórczego?

Do najważniejszych zalet urządzenia można zaliczyć wytwarzanie prądu bez wysokich strat podczas produkcji. Dzięki temu można wydajnie generować energię elektryczną nawet dla całego przedsiębiorstwa podczas wielogodzinnej przerwy w dostawach prądu. Następną olbrzymią korzyścią będą nieduże koszty utrzymania, ze względu na wykorzystanie paliwa. Kupno też nie będzie dużym wydatkiem. Najlepsze urządzenia są dostępne już za parę tysięcy. Dzięki temu, że na rynku dostępnych jest wiele modeli i rodzajów agregatów, każdy znajdzie urządzenie dopasowane do swoich oczekiwań.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu agregatu prądotwórczego?

Współcześnie mnóstwo firm oferuje agregaty prądotwórcze. Niemniej aby zyskać gwarancję wydajności i wysokiej jakości urządzenia, podczas wybierania najlepszej firmy powinno się zwrócić uwagę na parę najistotniejszych parametrów. Po pierwsze przedsiębiorstwo powinno być długo na rynku, ponieważ świadczy to o doświadczeniu. Liderzy dostarczają sprzętów, które wyróżniają się efektywną pracą, a w dodatku będą sprawne przez wiele lat. Powinno się sprawdzić rekomendacje firmy, które dostępne są w sieci, gdyż są one potwierdzeniem rzetelności oraz wiarygodności marki.