Jak powstaje samochód? Kto go projektuje?

Nowiutkich pojazdów nie projektują jedynie graficy komputerowi. To praca designerów, rzeźbiarzy, inżynierów oraz księgowych. Przebieg powstawania nowych pojazdów jest ekscytujący.

Wszystko rozpoczyna się jednak bezustannie od kartki papieru i ołówka. Ewentualnie tabletu, gdyż jesteśmy w XXI wieku. Korzyścią szkicowania na tablecie stał się fakt, że niezwykle szybko możemy stworzyć realistycznie wyglądający obrazek, który bardzo dobrze odzwierciedla proporcje oraz bryłę samochodu. Jednocześnie „od ręki” można go podrzucić kumplowi z działu, który będzie mógł spojrzeć na to wszystko na świeżo a także w razie czego dołoży swoje uwagi czy też propozycje.

Niezmienne jest, że zasadniczy, roboczy projekt rysowany jest przez designera. Po wielu dyskusjach i zmianach zostaje stworzony finalny projekt. Teraz do pracy przystępuje rzeźbiarz.

Postęp technologiczny w branży jest gigantyczny, co ma wpływ także na etap tworzenia samochodów. Chociaż projektanci są w stanie wykorzystywać wirtualną rzeczywistość, model wykonany przy pomocy syntetycznej gliny jest nadal strategiczną częścią etapu projektowania. Wówczas pierwszy raz można zobaczyć i poczuć prawdziwe gabaryty samochodu, jego linie i formę. Możemy go dotknąć a także ocenić. Podczas wykonywania modelu z gliny projektanci również nanoszą zmiany, bo dostrzegają detale, których nie pokazują grafiki. Po zamknięciu etapu projektowania gliniany samochód staje się prawie nie do odróżnienia od prawdziwego samochodu. Został w pełni pomalowany lakierem i posiada wszelkie charakterystyczne detale np. przednią kratkę, światła a także lusterka zewnętrzne. Posiada nawet szyby w oknach. 

Na jakich uczelniach można nauczyć się projektowania pojazdów?  

Samochody rysują w szkolnych zeszytach chłopcy w całym kraju. Z mnóstwa tych chłopców wyrastają później światowej sławy motoryzacyjni projektanci. Ich samochody jeżdżą aktualnie po naszych szosach logami BMW, Audi bądź Alfy Romeo. Projektowanie pojazdów to w oczach większości osób praca marzeń. Projektowanie sportowych samochodów, różnego rodzaju imprezy ze znanymi designerami oraz hektolitry szampana oraz poklepywanie się nawzajem po plecach. Projektowanie pojazdów to niestety nie tylko świetność oraz chwała a przede wszystkim rodzaj pracy podobny do medyka, co najmniej w kilku względach – wymaga regularnego uczenia się, poszukiwania nowszych trendów oraz apetytu nowych wyzwań.

Klasyczny kierunek na uczelniach wyższych projektowanie pojazdów w naszym kraju nie występuje. Nie oznacza to, że momentalnie należy porzucić marzenia. Trzeba niemniej jednak na niniejszą sytuację spojrzeć w szerszym stopniu. Niestety na znacznej części uczelni zagranicznych nauka wymusza znajomości języka z danego kraju. Na krajowych szkołach wyższych znajduje się sporo zbliżonych kierunków, które są w stanie dobrze przygotować do wyjazdu i studiowania poza granicami kraju. Są to przede wszystkim: wzornictwo przemysłowe a także architektura. Pamiętajmy, że samochód to także produkt, identycznie jak lodówka, albo zegarek. 

Najbardziej popularną uczelnią edukującą na kierunku projektowanie pojazdów stało się niemieckie Hochschile Pforzheim. Jest to jedna z najbardziej renomowanych uczelni na świecie z dziedziny projektowania samochodu, program jest prowadzony z wykwalifikowanymi projektantami samochodów, z kolei w kolejnych przynajmniej projekt jest współtworzony wraz z producentem motoryzacyjnym.

Kolejną szkołą wyższą dająca wykształcenie w kierunku projektowania pojazdów jest Coventry University mieszczące się w Wielkiej Brytanii. Początek nauczania na tej uczelni to lekcje podstaw szkicowania w perspektywie, lekcje photoshopa, fundamenty programu 3D Alias a także poruszanie podstaw właściwości technicznych pojazdów. 

Jedna z bardziej znanych włoskich szkół trudniąca się projektowaniem w wielu jego ujęciach to IED Instituto Europeo di Design. Na uczelni temat projektowania pojazdów jest poszerzony o inne zagadnienia np.: projektowanie rowerów lub jachtów. Dużym plusem tej szkoły wyższej jest lokalizacja, Turyn jest kolebką włoskiej motoryzacji.

W Europie mamy wobec tego wystarczająco szeroki zakres uczelni w dziedzinie projektowania pojazdów. 

W znacznej części przypadków szkoły wyższe są bardzo pomocne to też prowadzą studentów po kolei przez cały proces. Jeśli projektowanie pojazdów jest waszym marzeniem, to przetrwacie też cały proces rekrutacyjny. Ktokolwiek kto zdecyduje się na taką przyszłość przejdzie własną drogę. Jednak widok waszego końcowego modelu wynagrodzi stres oraz znój. Projektowanie pojazdów to wachlarz pełen emocji, od świadomości satysfakcji do gorzkiej porażki.