Jak usuwa się wgniecenia w samochodzie?

Czasem na drodze zdarzy nam się małe zderzenie i wtedy w aucie robi się wgniecenie. Takie wgniecenia zazwyczaj prezentują się mało urodziwie i w dodatku zmniejszają koszt pojazdu. Coraz popularniejsze są bezinwazyjne metody wyciągania wgniotek w karoserii. Dzięki temu samochód może wyglądać jak bezwypadkowy i przeważnie nie ma żadnych oznak, że kiedykolwiek doszło do wypadku. Kiedy możliwe jest wyciąganie wgniotek i na jaką metodę możesz postawić?

Wyciąganie wgniotek za pomocą masowania blachy – jak to działa?

Metoda masowania blachy używana jest w kwestii takich części auta, do których jest dobry dostęp do tego miejsca od środka. Jest to przede wszystkim maska oraz klapa od bagażnika. Do tego rodzaju usuwania wgnieceń konieczne jest użycie właściwego osprzętu. Pracownicy warsztatu używać będą wypychaczy blacharskich o różnych kształtach, grubościach i końcówkach i dźwignie, czyli tzw. heble. Typ używanych hebli zależy w głównej mierze od tego, czy nadwozie jest wzmocnione, czy nie. Przy użyciu miękkich młotków, które mają podbijaki i prawidłowo dobranych hebli, blacha jest masowana w taki sposób, aby powróciła do swojego pierwotnego stanu. Narzędzia, które potrzebne są do wykonania tego typu masowania są dosyć drogie i lepiej oddać samochód do specjalistów w Krakowie, którzy bezproblemowo zlikwidują u niego wgniecenia. W Krakowie rekomendowania firma, posiadająca bogate portfolio to Eurograd – usuwanie wgnieceń.

PDR – czyli jak wygląda wyciąganie wgniotek na klej?

Jeśli nasz pojazd ma wgniecenia, ale nie lakier jest bez zarysować to możliwe jest wykonanie metody PDR czyli usuwania wgnieceń bez malowania blachy. Na samym początku trzeba pozbyć się zatłuszczeń i wyczyścić interesujące nas miejsce, a później położyć na to miejsce specjalny klej i przyczepić właściwą maszynę. Za pośrednictwem tego narzędzia wyciąga się widoczne wgniecenia blachy. Po gruntownym naprostowaniu blachy usuwa się sprzęt i można zmyć klej przy pomocy zmywacza.

Dużą zaletą tej metody jest na przykład brak konieczności odkręcania jakiegokolwiek z komponentów. Co więcej, często jest wykorzystywana w przypadku wyciągania wgnieceń po gradobiciu.

Tej techniki nie warto wykorzystywać samemu w garażu gdyż wymaga ona konkretnej wiedzy i dosyć drogiego osprzętu. Zdecydowanie rozsądniej jest oddać auto w ręce profesjonalistów, których z pewnością wyszukasz w Krakowie.

Ostatnim sposobem, który można wykonać samodzielnie, jest wykorzystanie nagłej zmiany temperatur. W takiej metodzie na samym początku trzeba podgrzać wgniecioną blachę – na przykład za pomocą suszarki – a kolejno błyskawicznie ją ochłodzić. W tym celu używa się zazwyczaj suchego lodu oraz sprężonego dwutlenku węgla. Blacha pod wpływem dużej różnicy temperatur wyprostuje się. Technika ta ma jednak małą wadą – dość często podczas tego zabiegu lakier odpryska i trzeba go ponownie pomalować.

Jeśli mimo wszystko nie jesteś pewien tego, czy uda Ci się samemu wyciągnąć wgniotki z auta – zostaw to profesjonalistom. W Krakowie na pewno znajdziesz warsztat, który zrobi to rewelacyjnie.