Jak wybrać zakład pogrzebowy?

Każdy z nas prędzej czy później będzie miało kontakt ze śmiercią – wszak to nieodłączny element każdego życia. Rodzina zmarłego w obliczu nieszczęścia stają przed koniecznością wyboru odpowiedniego zakładu pogrzebowego. Nierzadko śmierć może być tak przytłaczająca, że niełatwo jest myśleć o przyziemnych sprawach związanych z organizacją pogrzebu. Można wtedy znaleźć właściwą firmę pogrzebową, która poprowadzi przez ten nieprzyjemny proces od kompleksowo bez jakichkolwiek kłopotów. Zasadnicze, żeby ta uroczystość była odzwierciedleniem szacunku dla nieboszczyka. Z tego powodu znalezienie odpowiedniego zakładu pogrzebowego jest tak ważną kwestią, nad którą trzeba się dokładnie zastanowić. Czym należy się kierować poszukując firmy, która zajmie się organizacją pogrzebu? Czy ta firma może zająć się kompleksowo wszystkimi sprawami?

Dlaczego dogodna lokalizacja zakładu pogrzebowego jest tak istotna?

Jednym z ważniejszych kwestii, które warto wziąć pod uwagą wybierając zakład pogrzebowy, jest jego lokalizacja. Ważne jest, aby zlokalizowany był niedaleko cmentarza, na którym zostanie pochowany zmarły. Miejscowa firma na pewno będzie znała cmentarz i praktyki na nim panujące, a także proboszcza. Umożliwi to na szybszą organizację pochówku. Firmy pogrzebowe muszą również znać pobliskie szpitale i chłodnie, jeśli nie mają swojej. Najczęściej tego typu firmy pogrzebowe położone są w bliskim sąsiedztwie cmentarza lub większych kościołów. Niewątpliwie istotnym aspektem jest również to, żeby lokalizacja zakładu pogrzebowego pozwoliła na sprawny transport zmarłego. Kiedy śmierć nastąpi w nocy, na pewno będzie zależało rodzinie na jak najszybszej reakcji pracowników zakładu.

Transport zwłok przez firmę pogrzebową

Kolejną zasadniczą kwestią jeśli chodzi o wybór zakładu pogrzebowego jest to, czy taka firma oferuje przewiezienie zwłok. Jest to naprawdę ważne, kiedy zgon nastąpił daleko od miejsca docelowego pochówku. Czasami zdarza się, że należy jechać po zwłoki na drugi koniec kraju, a nawet za granicę. Wówczas trzeba zorientować się, czy wybrany zakład pogrzebowy posiada w swojej ofercie transport nieboszczyka na duże odległości. Najczęściej takimi transportami zajmują się zakłady pogrzebowe z dużych miast np. w Bielsku – Białej.

Jakie usługi mają w swojej ofercie zakłady pogrzebowe?

Poszukując odpowiedniego zakładu warto także brać pod uwagę na zakres oferowanych usług. W tak trudnym okresie jakim jest zgon bliskiej osoby zazwyczaj rodzina pogrążona w żałobie chciałaby oddelegować sporą część formalności powiązanych z organizacją pogrzebu na firmę pogrzebową. Należy zwrócić uwagę na to, czy fachowcy mogą pomóc we wszystkich urzędowych formalnościach takich jak odbiór aktu zgonu, wypełnienie dokumentacji o zasiłek czy wykupienie miejsca pochówku od zarządu cmentarza. Usługi pogrzebowe renomowanych firm często obejmują również wybór trumien lub w sytuacji kremacji – urn, dobór kwiatów, oprawa muzyczna ceremonii. Niektóre zakłady pogrzebowe ma nowoczesny sprzęt, który usprawnia pogrzeb taki jak np. winda przeznaczona do spuszczenia trumny do grobu, baldachim osłaniający grób, świeczniki, stojaki na zdjęcia oraz wiele innych. Z pewnością wszystko zależne jest od indywidualnych wymagań bliskich i tego w jakim stopniu jest ona w stanie zaangażować się w organizację ceremonii. 

Lokalizacja krematorium – na co zwrócić uwagę?

Kiedy rodzina pragnie skremować zwłoki, musi ustalić gdzie znajduje się krematorium. Część zakładów w swojej ofercie posiada też uczestniczenie podczas kremacji zwłok. W takiej sytuacji ważny jest fakt, czy w okolicy miejsca pochówku znajduje się krematorium wyposażone w kaplicę, w której odbędzie ceremonia. Krematoria zlokalizowane są najczęściej niedaleko dużych miast. Z tego powodu jeżeli rodzina zechce pożegnać nieboszczyka uczestnicząc w kremacji, zakład pogrzebowy znajdzie krematorium, które położone jest najbliżej miejscowości w której odbędzie się pogrzeb. Warto wspomnieć, że obecnie w Polsce znajduje się około 60 krematoriów.