Koparka – kiedy kupić, a kiedy wynająć?

Przed rozpoczęciem budowy trzeba zatroszczyć się o mnóstwo ważnych elementów. Wśród nich jest z pewnością dostęp do różnorakich maszyn, wśród których powinna znaleźć się koparka katowice. Bardzo często inwestorzy stoją przed bardzo trudnym wyborem: wypożyczyć czy nabyć tę maszynę? Odpowiedź niestety nigdy nie jest w pełni jednoznaczna.

Zorientuj się w kosztach

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na parę istotnych faktów. Koparka jest urządzeniem ze wszech miar drogim. Cena wynosi najczęściej od kilkudziesięciu tysięcy złotych wzwyż. W związku z tym wynajęta koparka będzie zbawieniem dla niewielkich przedsiębiorstw budowlanych oraz osób prywatnych, którym niezbyt opłaca się dokonanie takiego zakupu.

Postaw na wynajem

Co więcej, jeśli decydujesz się na wynajem koparki, nie powinieneś martwić się tym, że ulegnie awarii. Jeśli tak się stanie, to firma wypożyczająca po prostu wymieni sprzęt na w pełni działający; kiedy jednak to samo by się stało z urządzeniem, które posiadasz na własność, to Ty ponosisz odpowiedzialność za wszystkie naprawy i wymianę uszkodzonych elementów. 

Warto brać pod uwagę kolejny czynnik, a konkretniej to, czy w przyszłości będziesz nadal potrzebować tej koparki. Jeśli jest to jednorazowa budowa albo Twoja firma podejmuje się takowych bardzo rzadko, wynajem będzie najlepszą opcją. Jeśli jednak nieustannie wznosisz kolejne budynki, kupno może być nieco bardziej opłacalne. 

Podejmij rozsądną decyzję

Reasumując – to, czy koparka powinna być wypożyczona, czy kupiona, zależy w dużej mierze od Twoich potrzeb oraz tego, z jaką intensywnością korzystasz z tego pojazdu i w jakim stopniu zależy Ci na komforcie płynącym z posiadania koparki na własność. Nie da się ukryć, że oba wyjścia mają swoje wady i zalety, a decyzja należy tylko i wyłącznie do Ciebie.