Nowy Ład 2022 – największe wątpliwości – co dalej z nowymi przepisami?

O zmianach w prawie w związku z wejściem od zeszłego miesiąca Nowego Ładu można usłyszeć od dawna. Niestety dopiero kiedy wszystko wystartowało zobaczyliśmy jak wiele mankamentów posiada. Początkowo mogło się wydawać, że reforma będzie bardzo pozytywna i dużo osób było zadowolonych z planowanego wejścia tych przepisów. W styczniu, gdy mogliśmy zobaczyć pierwsze wypłaty okazało się jednak, że większość pracowników nie tylko nie nie ma większych wypłat, ale bardzo dużo traci. Księgowa w krakowie i w innym miastach ma kłopot, żeby dobrze wytłumaczyć interesantom jakie są zmiany i czy powinni składać przez to jakieś dokumenty. Sprawdźmy kogo najbardziej dotkną nowe przepisy i jakie plany ma na to nasz Rząd.

O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?

Ta ulga wzbudziła ogrom emocji. Jeśli patrzeć na założenia Polskiego Ładu jeśli zarabiacie rocznie między 68 412 a 133 692 zł brutto, nie powinniście odczuć negatywnych skutków wprowadzenia Polskiego Ładu. Problem pojawił się jednak jak zaczęto sprawdzać co będzie, jeśli w trakcie roku pracownik będzie na dłuższym zwolnieniu lekarskim, dostanie awans i będzie zarabiać więcej, albo przejdzie na emeryturę i jego roczny zarobek brutto nie będzie mieścił się w tym zakresie. Okazuje się, że wtedy osoba taka musi zwrócić ogromną ilość pieniędzy do Urzędu Skarbowego przy kolejnym rozliczeniu PIT. To powoduje, że osoby będący na etacie nie wiedzą, czy powinni składać oświadczenie, żeby im tej ulgi nie uwzględniać, czy nie. Na jednej z ostatnich konferencji premier Mateusz Morawiecki oznajmił, że pracownik, który zarabia do 11141 zł brutto miesięcznie i będzie stratny na Polskim Ładzie, dostanie rekompensatę. Skarbówka jednak mówi, że nie jest możliwe wprowadzenie tego systemowo i Polacy w dalszym ciągu nie wiedzą co powinni robić. Pamiętajcie, że zawsze możecie zwrócić się o pomoc do biura księgowego w Krakowie. Księgowe na pewno postarają się Wam jak najlepiej poradzić i wszystko wytłumaczyć.

Co z przedsiębiorcami w Polskim Ładzie?

Jeszcze zanim został wprowadzony Polski Ład można było dostrzec, że osoby, które prowadzą spółki oraz jednoosobowe działalności gospodarcze mają nieatrakcyjne zasady przy rozliczaniu się. Teraz Nowy Ład jeszcze bardziej utrudni życie przedsiębiorcom, którzy utracą możliwość sprzedaży wykupionego z leasingu samochodu wcześniej niż po 6 latach. W przeciwnym przypadku niezbędne będzie zapłacenie od tego podatku. Do końca zeszłego roku było to tylko pół roku. Następną ważną i niesamowicie negatywną dla przedsiębiorców zmianą jest to, że jak można się domyślić przedsiębiorcy nie są uwzględnieni przy uldze dla klasy średniej. Po raz kolejny pokazuje to, że są oni w o wiele gorszej sytuacji niż pracownicy na etacie.

Najbardziej nieprzemyślana reforma podatkowa w Polsce

Eksperci w prawie podatkowym zgadzają się co do tego, że tak duża reforma podatkowa powinna być zdecydowanie bardziej i mądrzej zorganizowana niż wprowadzony na początku tego roku Polski Ład. W zeszłym roku wiele się słyszało, że Polski Ład spowoduje, że większość Polaków zyska, mało kto straci, rzeczywistość jednak pokazała coś całkowicie odwrotnego. Nawet jeśli Ci najgorzej zarabiający zyskują 100 zł w przeciągu miesiąca to zjada to szybko rosnąca inflacja. Oprócz tego tracą nie tylko osoby, które wchodzą w 2 próg podatkowy, ale też rodzice samotnie wychowujący dzieci. Jest to dla nich niesamowicie duży cios, o czym nikt nie wspomniał przy planowaniu Nowego Ładu. Nie jest również nowością, że w dużo gorszej sytuacji są nie pierwszy raz przedsiębiorcy. Jeśli macie kłopot z obliczeniem czy rozliczać się przez ryczałt, czy podatek liniowy, lub nie wiecie z czym wiążą się nowe regulacje to zawsze możecie skorzystać z usług księgowej w Krakowie. Biura rachunkowe na bieżąco zapoznają się z Polskim Ładem i przedstawiają najkorzystniejsze scenariusze dla zainteresowanych.