Obróbka drutu – niezbędne urządzenia

Wiele gałęzi przemysłu wykorzystuje w swojej działalności drut. Jest to niezbędny materiał w większości fabryk, i wykorzystywany jest w wielu dziedzinach życia – od elementów dekoracyjnych, po wytwarzanie mebli, aż do tworzenia wszelkiego rodzaju konstrukcji. Cechuje się on dużą wytrzymałością i niewielką średnicą. Jednakże przed użyciem, należy oddać go pewnej obróbce. Podczas tego procesu kształtowane są jego cechy takie jak: twardość, giętkość, rozciągliwość. Najczęściej wytwarzany jest drut o okrągłym przekroju, ale nowoczesne maszyny mogą zrobić także kwadratowe, lub skręcone. Zależnie od wymagań może też dobierać jego pokrycie. Na pewno inne będzie przy drucie używanym do robienia biżuterii, a inne przy takim, który przeznaczony jest do produkcji mebli. Aby poddać drut właściwej obróbce, nie wystarczy jedna maszyna. Potrzebne będzie do tego znacznie więcej urządzeń. Jakie maszyny wykorzystywane są przy obróbce drutu?

Zgrzewarka wielopunktowa do obróbki drutu

Oczywiście wszystkie maszyny używane do obróbki drutu muszą posiadać odpowiednie certyfikaty. Na rynku można znaleźć dwa rodzaje zgrzewarek – jednopunktowa i wielopunktowa. Jest to maszyna, której zadaniem jest zastąpienie spawania. Ściślej mówiąc służy do zgrzewania prętów wykonanych ze stali niskowęglowej. Układ zgrzewania zgrzewa ze sobą poszczególne elementy za pomocą prądu stałego albo zmiennego. Skutkiem tego procesu jest siatka z drutu o przeróżnych kształtach i rozmiarach. Przy użyciu zgrzewarki wielopunktowej można wyprodukować zarówno siatki zbrojeniowe, jak i panele do ogrodzeń. Zgrzewarka wielopunktowa jest maszyną najczęściej wykorzystywaną w wyspecjalizowanych liniach produkcyjnych ponieważ jest to wyjątkowo duża maszyna. Osoba obsługująca to urządzenie odpowiada za uzupełnianie podajnika o odpowiednia ilość prętów, a także pilnuje aby cały proces przebiegał bez problemów. 

Nawijarka jako jedno z urządzeń niezbędnych do obróbki drutu

Następnym urządzeniem służącym do obróbki drutu jest nawijarka, albo inaczej mówiąc szpularka. Współczesne szpularki do drutu zapewniają zautomatyzowanie procesu i dokładność. Każda czynność wykonywana przez maszynę jest dokładnie zaprogramowana. Jak można się domyślić nawijarka do drutu przeznaczona jest do nawijania drutu w zwoje. Można ustawić maszynę tak, żeby zwoje były o określonej wadze. Zwoje potrzebne są przede wszystkim do przewiązywania zbrojeń w budownictwie. Cały cykl nawijania złożony jest z następujących po sobie etapów:

  1. przytwierdzenie drutu do szpuli na początku nawijania,
  2. zwinięcie drutu w szpulę, a następnie odcięcie go,
  3. luźna końcówka drutu zostaje dowinięta,
  4. zrzucenie ukończonego zwoju.

Maszyna przeznaczona jest zwłaszcza do nawijania drutu niezbyt twardego. 

Obróbka drutu – prościarka

Jednym z licznych maszyn wykorzystywanych do obróbki drutu jest prościarka. Jej celem jest wyprostowanie drutu z kłębu niezależnie od jego średnicy – odpowiedniej jakości prościarka da radę niemal z każdą. Kiedy potrzebne jest prostowanie drutu za pomocą prościarki? Takim przypadkiem jest instalacja odgromowa. Często materiał jakim jest drut dostarczany jest w kłębach. Żeby konstrukcja odgromowa dobrze spełniała swój cel trzeba ten drut wyprostować. Dawniej robiono to ręcznie przy pomocy rozciągania, ale powodowało to uszkodzenia materiału. Co prawda były one niewidoczne dla oka, ale przyczyniały się do powstawania korozji. W takiej sytuacji niezbędna okazuje się prościarka, oraz rozwijak do drutu. Maszyny te mogą naprostować go z niezwykłą precyzją bez jakichkolwiek zniszczeń. Prościarka do drutu może być wykorzystywana zarówno w przypadku drutu gładkiego, jak i  żebrowanego. Cały proces zazwyczaj jest w pełni zautomatyzowany, obsługa maszyny opiera się tylko do jej kontroli, oraz regulacji mechanizmów. Na rynku można kupić również prościarki wielotorowe, które wykonywane są na specjalne zamówienie. Przeznaczone są one do jednoczesnego rozprostowania drutu o rozmaitych średnicach. 

Pozostałe urządzenia używane przy obróbce drutu

Oczywiście jest wiele innych urządzeń, które są wykorzystywane przy obróbce drutu. Sposób ich działania zależny jest od tego, do czego w późniejszym okresie będzie używany drut. Takim przykładem niewątpliwie są giętarki. Są to urządzenia wykonywane na specjalne zamówienie kupującego. Przeznaczone są one do gięcia siatek panelowych, a także górniczych. Jeśli chodzi o siatki panelowe takie maszyny działają na zasadzie prasy, która zgina materiał na całej długości siatki. Następnym rodzajem takich specjalistycznych urządzeń są ciągownie. Są to urządzenia przeznaczone do redukcji średnicy drutu poprzez jego zgniatanie. Najczęściej taki drut wykorzystywany jest w górnictwie oraz do wytwarzania krat pomostowych. Ze względu na jego specjalistyczne wykorzystanie, jest to maszyna wykonywana jedynie na specjalne zamówienie. Drut jest materiałem z którym można się spotkać w każdej dziedzinie życia, dlatego wymyślono tak wiele maszyn przeznaczonych do jego obróbki. Najczęściej są to urządzenia przeznaczone dla określonych branż, w których drut jest powszechnie stosowany. Należy pamiętać, że takie maszyny są dużych rozmiarów i tylko specjalistyczne linie produkcyjne mogą sobie pozwolić na ich zamówienie.