Ostrzenie narzędzi – dlaczego jest ważne?

Nic nie jest wieczne. Nawet w przypadku tak trwałych przedmiotów jak narzędzia. Jeżli często się z nich korzysta z pewnością z czasem zaczną niszczeć. Żeby spowolnić ten proces trzeba o nie dobrze zadbać i od czasu do czasu naostrzyć. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć jak to odpowiednio wykonać, żeby nie zaszkodzić jeszcze bardziej. Dlatego tak istotne jest systematyczne ostrzenie narzędzi. Jednak, żeby zrobić to właściwie potrzebne są odpowiednie umiejętności i precyzja. Duże znaczenie ma także odpowiedni sprzęt za pomocą którego odbywa się ostrzenie. Trzeba wiedzieć kiedy użyć szlifierki, a kiedy prostą ostrzałkę. Praca odpowiednio naostrzonymi narzędziami jest nie tylko łatwiejsza, ale również znacznie przyjemniejsza. Oczywiście nie wszystkie można ostrzyć samodzielnie w domu. Czasami trzeba udać się do fachowca, który zrobi to profesjonalnie. Które narzędzia wymagają ostrzenia u specjalisty? Kiedy można ostrzyć samodzielnie w domu?

Osełka jako niezbędny sprzęt do renowacji narzędzi 

Prawie w każdym domu są się jakieś narzędzia, które prędzej czy później będą potrzebowały ostrzenia. Takim najprostszym przyrządem, który może nam w tym pomóc jest osełka. Dawniej służyła ona do ostrzenia sierpów czy kos oraz produkowano ją ze zwykłego piaskowca. Obecnie służy ona do ostrzenia noży kuchennych, nożyczek, sekatorów i wielu innych narzędzi codziennego użytku. Na rynku znajduje się wiele osełek, nie tylko tych z piaskowca. Oczywiście każda służy do innego narzędzia oraz innego stopnia stępienia. Osełka jest wytwarzana również w różnych kształtach jak np.:

  • okrągła – służy przede wszystkim do ostrzenia nożyc,
  • trójkatna – najlepsza do ostrzenia dłut,
  • owalna – jej kształt ułatwia ostrzenie sekatorów,
  • płaskie i prostokątne – instalowane są na blacie roboczym, nie są przeznaczone do trzymania w dłoni.

Należy wspomnieć, że na rynku dostępne są także ostrzałki, które są zrobione w taki sposób, żeby w czasie ostrzenia narzędzia nie zranić się dłoni. One również występują w wielu kształtach, tak aby ostrzenie narzędzi o nietypowych formach było komfortowe. 

Ostrzenie narzędzi przy użyciu pilników

Następnym urządzeniem służącym do ostrzenia narzędzi są pilniki. Tak samo jak osełka, pilniki produkuje się w różnych kształtach jak np.: płaskie, okrągłe, trójkątne, mieczowe, półokrągłe. Każdy służy do ostrzenia innego rodzaju narzędzia. Pilniki robione są z wyjątkowo odpornego materiału i najczęściej służą do ostrzenia narzędzi ręcznych a także urządzeń mechanicznych. Z racji różnorodnych kształtów są bardzo przydatne do ostrzenia pił, hebli, siekier, różnego rodzaju świdrów. Takim przykładem może być ostrzenie pił ręcznych, które robi się przy użyciu pilników płaskich i okrągłych. 

Ostrzenie narzędzi szlifierką

Zajmując się ostrzeniem narzędzi nie można także zapominać o szlifierce. Jest to w miarę szybki i nie wymagający wiele wysiłku sposób na naostrzenie stępionych narzędzi. Mimo wszystko użycie szlifierki wymaga wyjątkowej precyzji i dokładności. Szczególnie należy być ostrożnym w czasie ostrzenia noży. Istnieje ryzyko, że ostrzone narzędzie nagrzeje się do niebezpiecznie wysokiej temperatury. Większa część stali wykorzystanych do produkcji narzędzi jest wrażliwa na przegrzanie, co może skutkować utratą właściwości. Należy o tym pamiętać przed przystąpieniem do ostrzenia i wcześniej przygotować wodę, aby móc ochłodzić narzędzie. Trzeba również uważać, aby nie przyciskać zbyt mocno noża do tarczy.

Podczas korzystania z tej metody ostrzenia należy użyć pdpowiednich podpórek, które przeciwdziałają kontaktowi metalu z powierzchnią ścierającą pod różnymi kątami. Na pewno szlifierka jest sprawnym oraz komfortowym sposobem na zaostrzenie zwłaszcza płaskich narzędzi. Jednakże wymaga ona szczególnej precyzji i doświadczenia, żle używana zamiast zregenerować narzędzie może przyczynić się do jego nieodwracalnego zepsucia.  W wielu miastach takich jak Łódź, Poznań Kraków oraz w wielu innych znajdują się punkty usługowe, gdzie można oddać narzędzia do naostrzenia i zajmie się tym profesjonalista. W takiej sytuacji możemy być pewni, że nie tylko nie zostaną uszkodzone, ale również dobrze naostrzone.

Kiedy trzeba ostrzyć narzędzia?

Nie zawsze na czas można zauważyć, że dane narzędzie potrzebuje ostrzenia. Tylko wprawne oko specjalisty ma szansę dostrzec pierwsze sygnały. Najczęściej się za to zabieramy, kiedy narzędzie jest już stępione i nie nadaje się do pracy. W przypadku narzędzi ogrodowych należy pod koniec sezonu odpowiednio je naostrzyć. Kiedy posiadamy wiele takich narzędzi warto oddać je do specjalisty, aby ich regeneracja była odpowiednio wykonana. Należy podkreślić, że w niektórych sytuacjach używanie stępionych narzędzi może być niebezpieczne.