Problemy z wtryskiwaczem – jak je zaobserwować? Czy można jechać?

Kierowcy posiadający samochody z silnikiem Diesla także z układem Common Rail chętnie wczytują się w ciekawostki dotyczące tych mechanizmów, z uwagi na to, że są świadomi tego, że odpowiednia eksploatacja oraz pielęgnacja w użytkowaniu diesla może sprawić, iż usterki mogą wystąpić później, niż w przypadku błędnego stylu jazdy. Przeczytaj nasz artykuł aby wiedzieć jak zaobserwować problemy z wtryskiwaczem, oraz jak powinna wyglądać prawidłowa regeneracja wtryskiwaczy

Objawy awarii wtryskiwaczy – jakie to?

Wtryskiwacze podają paliwo, które zapala się za pomocą powietrza sprężonego poprzez tłok. Pamiętajcie, że na zimnym silniku niezbędne jest pośrednictwo przez świecę żarową. Kierowanie wtryskiwaczami jest wykonywane za pomocą komputera, który wie, ile paliwa musi on dodawać. Wszystko zależy od stylu jazdy a także chwilowego zapotrzebowania na moc.

Ten układ pracuje perfekcyjnie a także zapewnia nam znakomite osiągi czy też wysoką kulturę funkcjonowania. Problem jest w tym, iż nie w każdym przypadku pracuje on w idealnych warunkach. Najczęstszą przyczyną awarii wtryskiwaczy jest gorszej jakości paliwo. 

W przypadku gdy właściciel auta nie pamięta o okresowej wymianie filtra, tankuje olej napędowy złego pochodzenia, jest możliwość wystąpienia problemów z wtryskiwaczem. 

Z powyższych powodów wtryskiwacze z czasem zaczynają się uszkadzać, aż całkowicie się zapychają. Usunięcie wszystkich osadów jest nieprawdopodobne bez oczyszczenia mechanicznego. Ponadto  wszelki problemy z wtryskiwaczami występują generalnie przy wysokim przebiegu, najczęściej o wartości powyżej 150 000 km. Oczywiście to nie jest reguła. 

W jaki sposób pielęgnować wtryskiwacze?

Posiadaczy aut bezsprzecznie ucieszy fakt, iż wtryskiwacze posiadają odporność na błędną eksploatację pojazdu, którą jest dynamiczna jazda. Jednakże to nie oznacza, że kierowca nie musi pracować nad swoimi złymi nawykami — inne podzespoły w samochodzie niestety nie są aż takie odporne. W celu przedłużenia żywotności tych podzespołów, pomocne jest czyszczenie wtryskiwaczy, zapobiegawcze oraz doraźne. Kierowca jest zobowiązany do kontroli stanu spryskiwaczy i wykonać takie czynności w momencie gdy pojawią się pierwsze zabrudzenia. Uważaj jednak gdy nie masz odpowiednich umiejętności, ponieważ łatwo możesz zapowietrzyć układ paliwowy.

Czy można jeździć samochodem jeśli wtrysk jest uszkodzony

Mechanicy bardzo często słyszą pytanie o to, czy można jeździć samochodem który ma uszkodzony wtrysk. Bez wątpienia jazda takim samochodem jest bardzo kłopotliwa. 

Warto także wspomnieć iż zastanawiające odgłosy wtryskiwaczy mogą być spowodowane zawieszonym wtryskiem silnika diesla. Dlaczego jest taki stan rzeczy uważany jest osoby zajmujące się mechaniką jako ryzykowne? Na zawieszenie się wtrysku wpływają nagromadzone w nim brudy. Jeżeli na iglicy czy też dyszy rozpylającej tkwią osady i nagary. Bezsprzecznie sama iglica nie ma ja działać w zgodzie swoim przeznaczeniem, a wówczas wtryskiwacz zacina się bez związku z pozycją, w której aktualnie jest. Stąd już niedługa droga do problemów z wtryskami, ponieważ zawieszenie ich w pozycji otwartej powoduje,że przepływ oleju napędowego nie jest ograniczony barierą wtryskiwacza.

Najczęstsze problemy z wtryskami

Musisz pamiętać, że uszkodzony wtryskiwacz i symptomy, jakie silnik znosi poprzez stukające wtryski, znacznie nadwyręża działanie napędu. Kolejny problem, z jakim często muszą się zmierzyć użytkownicy wtrysków to lejące wtryski. Co mogą wyrządzić w naszym samochodzie? Najczęściej w wyniku nieszczelności wtryskiwaczy dochodzi do pęknięcia głowicy, ponieważ jej temperatura staje się zbyt wysoka.