Przeczytaj nasz tekst, aby dowiedzieć się w jaki sposób przebiega odpowiednia segregacja odpadów!

Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się jak prawidłowo segregować śmieci. Z pewnością dużo osób ma problem z prawidłową segregacją śmieci

Od czego rozpocząć drogę z segregacją odpadów

Najistotniejsze jest ,żeby potrafić wygospodarować w domu miejsce na dwa kosze na odpady. pierwszy z nim powinien służyć na resztki.Powinny się tam znaleźć wszelkie rzeczy których nie powinniśmy umieścić do następnego kosza o którym zaraz napiszemy więcej. Niemniej jednak taki śmietnik jest idealny jeśli naszedł nas jakikolwiek dylemat,do jakiego pojemnika rzucić dany śmieć. Gdy wywóz śmieci w Gdańsku zabierze Twoje odpady osoby sortujące pracujący w zakładzie utylizacyjnym będą wiedzieć w jaki sposób je poprzydzielać.

Kolejny pojemnik powinien być miejscem na odpady bio, które do niedawna były nazywane mokrymi. Powinno tam trafiać wszystkie biodegradowalne rzeczy, czyli śmieci które mogą zgnić bądź w szybkim tempie się rozłoży. Przykładem rzeczy które możemy tam wrzucić jest jedzenie a bardziej szczegółowo jego pozostałości. 

Gdzie powinno się wyrzucać resztę śmieci?

W przypadku gdy nie posiadasz miejsca na trzeci śmietnik, powinieneś przygotować dodatkowy worek. Metale, plastik i tworzywa sztuczne jak najbardziej można składować razem. Przecież nie produkujemy tych odpadów tyle, co śmieci resztkowych czy biodegradowalnych. Jeżeli będziesz mieć wszystkie te śmieci w jednym worku, bez problemu będziesz mógł je posegregować w dużym śmietniku. Jeśli Gdańsk jest Twoim miejscem zamieszkania to wiesz, jak ważna jest tam odpowiednia segregacja śmieci. Dołóż się do tego ekologicznego zjawiska. 

W jakie miejsce należy wyrzucać szkło?

W domu szklane odpady powinieneś przechowywać w oddzielnym worku. Potem należy je wrzucić w zielonym pojemniku. Mówiąc szkło mamy na myśl na przykład butelki ze szkła, słoiki a także opakowania po kosmetykach – jednakże nie te wykonane z plastiku. Nie zapominaj że im czystsze szkło tym korzystniej. Nie znaczy to jednak ,że jesteś zobowiązany do mycia ich, wystarczy usunąć wszelkie zakrętki, które należy wyrzucić do pojemnika w kolorze żółtym. Ważne jest to,aby nie wyrzucać do kontenera w zielonym kolorze tak zwanego szkła płaskiego. Jest to przykładowo szyba, zbite lusterko czy też szkło kuchenne. te odpady z kolei muszą trafić do kosza z resztkami.  

Gdzie powinno się wyrzucać papier?

Po pierwsze papier, trafiający do niebieskiego kontenera nie może być brudny aniżeli lakierowany. w niebieskim kontenerze znajdują się gazety, zeszyty, książki czy też  kartony. 

W jakie miejsce należy wyrzucać artykuły higieniczne?

Produkty takie jak podpaski, pieluchy, patyczki do uszu, chusteczki jednorazowe czy też zabrudzone ręczniki papierowe – powinniśmy wrzucić do resztkowych. Natomiast styropian nie jest odpowiedni do recyklingu. W związku z tym wszelkie elementy zrobione ze styropianu muszą trafić do resztek.

Odpowiednia segregacja odpadów odzwierzęce- w jaki sposób ma wyglądać?

Odpady po zwierzętach czyli przykładowo psie odchody, koci żwir czy też ściółka gryzoni powinny być wrzucane do odpadów resztkowych

Pamiętaj, że segregacja śmieci to wspólny obowiązek mieszkańców zarówno Gdańska, a także całego kraju. Miej też w pamięci, że w miejscu gdzie śmieci nie zostaną posegregowane, koszty za odbiór śmieci będą wyższe. W rzeczywistości oznacza to tyle, że nawet jeśli jedna osoba nie segreguje śmieci to wszyscy sąsiadów za nie zapłaci.