Renowacja klasycznych samochodów – na co trzeba zwrócić uwagę?

Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego niektóre auta jeżdżą na żółtych tablicach rejestracyjnych? To tzw. klasyki. Prawo posiadania charakterystycznych, żółtych tablic przysługuje starszym samochodom(ów), których produkcję wstrzymano jakiś czas temu. Zabytkowy samochód to także inwestycja i sposób gromadzenia kapitału przez ludzi. Co roku zwiększa się liczba osób skupujących wiekowe pojazdy i inwestujących w nich swoje oszczędności. Aby samochód przedstawiał odpowiednią wartość, istotne jest aby był w dobrym stanie – działający, z oryginalnymi elementami. Doprowadzenie samochodu do dobrego stanu to sprawa dla mechaników specjalizujących się w renowacji klasyków. Prawidłowo odświeżony samochód można potem z dumą wystawiać na zdobywających popularność targach, zlotach czy pokazach poświęconych zabytkom.

Jakie samochody Można określić mianem klasyka?

Aby samochód mógł uzyskać wpis do rejestru zabytków, musi on spełniać pewne wymogi. Przede wszystkim musiało upłynąć co najmniej 25 lat od daty jego produkcji. Z kolei od daty całkowitego zawieszenia produkcji określonego auta musi wybić przynajmniej 15 lat. Ponadto co najmniej 75% elementów takiego pojazdu musi być oryginalnych. W przypadku realizacji określonych wymogów formalnych pora na weryfikacja(ę) wniosku przez właściwy(ą) organ: Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W momencie uzyskania korzystnej oceny rzeczoznawcy, pojazd otrzymuje tytuł klasyka. Należy pamiętać, że starsze samochody wymagają odpowiedniej opieki. W związku z tym renowacja starych samochodów zdobywa coraz  większe zainteresowanie ze strony właścicieli aut. Popyt na wyszkolone w klasykach warsztaty stale rośnie. Jakimi konkretnie usługami zajmują się specjaliści od starych aut? 

Przykładowe prace rewitalizacyjne

Posiadanie klasycznego samochodu to nie jedynie prestiż, ale również zobowiązania. Remont tego typu auta może się odbyć w porozumieniu z konserwatorem. Wszelkie działania mające miejsce przy pojeździe czy wymiana części potrzebują pozwolenia od konserwatora zabytków. Ze względu na wiek(u), często bywa dużo do naprawy przy tego typu autach, sprawia to, że potrzeba czekania na pozwolenie konserwatora jest czasem mało komfortowa. Do najczęściej wykonywanych usług związanych z renowacją i utrzymaniem aut należą:

  • Naprawy blacharskie – czas odciska swoje piętno na autach, karoseria wielu z nich przez lata pokryła rdza. Pozbywanie się korozji, czyszczenie i odnowa komponentów to podstawowe prace odświeżające klasyki. Bywają sytuacje, że, z powodu braku dojścia do oryginalnych części, konieczne jest zrobienie ich we własnym zakresie wedle opracowanych projektów.
  • Remonty silników – silnik to serce samochodu. To często dla jego dźwięku fani motoryzacji inwestują w starsze samochody. Obowiązek renowacji silnika może nieść z sobą różne konsekwencje – drobnymi poprawkami ale również ze czasochłonnymi remontami generalnymi.
  • Naprawy tapicerskie – prawdziwi fachowcy postarają się aby samochód prezentował się elegancko także w środku. Naprawy wnętrz, obicia foteli, prace tapicerskie – w zasadzie jedynym limitem w tej sytuacji może być wyobraźnia klienta. Ewentualnie wskazania kuratorskie.
  • Naprawy wyposażenia pojazdu – kolejną z podstawowych usług wykonywanych przez specjalistów jest możliwość remontu wyposażenia auta. Dotyczy to wszystkich elementów auta – zawieszenia, radia, hamulców itp
  • Kapitalne odnawianie – istnieją warsztaty, które zajmują się kompleksową renowacją wiekowych samochodów. Proces ten jest bardzo długi i kosztowny, jednak efekty pracy mechaników niejednokrotnie zwalają z nóg. Samochód po kapitalnej renowacji przeważnie wygląda lepiej niż w czasach produkcji.

Gdzie należy przeprowadzić renowację

Zabytkowe auto – jeśli ma służyć przez długi czas, a co za tym idzie zyskiwać na wartości, powinno mieć zapewnioną opiekę na przyzwoitym poziomie. Najlepiej oddać pojazd fachowcom. Ze wzrostem zainteresowania starszych(ymi) modeli(ami), sektor mechaników koncentrujących się na wiekowych autach rozwija się. W związku z tym warto zwrócić uwagę na ofertą(ę) i otrzyman(e)ymi opini(e)ami lokalnych speców. Produkcji niektórych samochodów zaprzestano dekady temu, a zatem ceny i dostępność ich komponentów wymiennych mogą się znacznie różnić. Doświadczeni mechanicy mają jednak na to swoje odpowiedzi i właściwe dojścia.