W jaki sposób możemy bezpiecznie używać agregat prądotwórczy?

Nie da się ukryć, że agregaty prądotwórcze wykorzystuje się non stop przez cały rok jako stałe narzędzie pracy lub rezerwowe źródło zasilania. Od czego zależy efektywność i żywotność agregatów prądotwórczych? Jest to jakości wykonania oraz prawidłowa eksploatacja i konserwacja. Należy mieć w pamięci że od stanu technicznego agregatu prądotwórczego zależy funkcjonowanie zasilanych odbiorników. Właśnie przez co serwis agregatów prądotwórczych musi być regularnie odwiedzany.

Jak w bezpieczny sposób użytkować agregat prądotwórczy?

Podstawowe zasady prawidłowej obsługi agregatów są takie same dla każdego modelu – stacjonarnych jak i przenośnych. Informacje które mają związek ze specyfiką danego agregatu są w instrukcjach obsługi. Do wyjątków należą automatyczne agregaty – tu ich podłączenie do instalacji budynku musi być zgodne z przepisami które dotyczą zasilania rezerwowego oraz podłączenia do sieci energetycznej, a także wykonanie z konkretnymi uprawnieniami.

Pamiętajcie, że złe podłączenie generatora do instalacji elektrycznej budynku może spowodować zwrotne przepięcie z siecią, a jego skutki są niebezpieczne nawet dla zdrowia i życia. Pierwszą i główną zasadą właściwego użytkowania agregatu jest zapoznanie się z instrukcją obsługi konkretnego urządzenia. Są w niej zawarte informacje m.in. na temat eksploatacji i konserwacji.

Zanim uruchomisz agregat powinieneś sprawdzić, czy urządzenie jest postawione na płaskiej i równej powierzchni. Ponadto zanim go uruchomisz warto sprawdzić poziom oleju. Jeśli zauważymy, że poziom oleju jest niski, powinno się uzupełnić zbiornik aż do górnej krawędzi szyjki wlewu. W instrukcji obsługi znajduje się informacja o oleju który jest zalecany do konkretnego typu silnika.