Zastosowania pomp – jakie są?

Pompy tłokowe – co należy o nich wiedzieć?

Pompy tłokowe są to pompy wyporowe której elementem roboczym jest tłok poruszający się w cylindrze ruchem posuwisto-zwrotnym. W sklepach będziemy w stanie znaleźć szereg rodzajów pomp tłokowych. Warto także wspomnieć o zaletach tych pomp, do których należy zdolność pompowania bardzo gęstych cieczy. Z kolei do ich zastosowań należy transfery:

  • Ściernych i żrących płynów, takich jak kwasy winowe i osady,
  • Gorącej cieczy o temperaturze 100°C
  • Klejących płynów,
  • Gęstych i zamulonych cieczy.

Aczkolwiek warto pamiętać iż pompy takie potrzebują dobrej pielęgnacji, a czasem nawet remont pomp będzie niezbędna.

Pompy wodne – co należy o tym wiedzieć?

Bez wątpienia dzięki temu, że mamy stałą dostępność wody możemy normalnie funkcjonować każdego dnia. Bardzo często aby mieć wyżej wspomniany dostęp konieczne jest zastosowanie pompy, która ją doprowadzi do domu a także ogrodu. W sklepach dostępnych jest dużo typów takich urządzeń. Takie pompy znajdują zastosowanie w wielu typach instalacji, używa się ich na przykład do: zaopatrzenia w wodę przez przepompowywania wody czystej a także brudnej ze studni, basenów bądź innych zbiorników naturalnych a także sztucznych. Pamiętaj jednak, że o pompy wodne należy dbać, oraz trzeba liczyć się z tym że regeneracja pomp może być potrzebna.

Pompy hydroforowe- co należy o nich wiedzieć?

Pompy hydroforowe, które nazywane są też pompami hydroforowymi, są ciekawą alternatywą dla pomp głębinowych. Znajdują swoje zastosowanie gdy lustro wody znajduje się wysoko natomiast instalacja wodociągowa powinna być zrobiona tak tanio jak to tylko możliwe. Te pompy samozasysające są chętnie są wybierane aby zasilić domki letniskowe, systemów podlewania ogrodu oraz wypompowywania deszczówki. Dodatkowo wydajniejsze modele z powodzeniem można wykorzystywać także do celów przemysłowych bądź do tłoczenia wody którą wykorzystamy na potrzeby  spożywcze w domu. Jednakże pamiętaj, żeby dobrze o nią dbać i ją pielęgnować w innym wypadku remont pomp może być wymagany.

Pompy wtryskowe- co należy o tym wiedzieć?

pompa wtryskowa jest to w większości stosowna do hydraulicznego wtrysku paliwa. Jednakżę poprzez ich wady nie są one zbyt często wykorzystywane.

Pompy zębate – co warto o tym wiedzieć?

Pompy zębate charakteryzują się ogromnie trwałą konstrukcją a jego eksploatacja jest przedłużona. Czy jesteś świadom że zdecydowana większość pomp zębatych dostępna jest z przyłączami w linii prostej a nawet pod kątem 90 s.. Pompy są tak zaprojektowane aby nie były w posiadaniu części gumowych, które mają styczność z tłoczonym medium. Jeśli chodzi o to jakie pompy mają zastosowania to znajdują one je między innymi w przemyśle cukierniczym, naftowym, lakierniczym, farmaceutycznym a także chemicznym. Reasumując pompy zębate możemy znaleźć jeszcze w kilku wielu innych gałęziach przemysłu. Potrafią one działać zarówno z cieczą której temperatura jest wysoka a także idealnie działają przy tłoczeniu smoły.

Pompy wirowe- co należy o tym wiedzieć?

Dzięki zwartej konstrukcji, szybkiemu użytkowaniu a również bardzo wysokiej wydajności, pompy mają wiele zastosowań w przemyśle oraz budownictwie. Mogą one z pełnym sukcesem pompować nie tylko wodę ale również ścieki. Dzięki temu pompy wirowe są chętnie instalowane w przemysłowych systemach kanalizacji ściekowej jak i instytucjach czy też obiektach użytku publicznego. Ponadto należy dodać że te pompy są wysoce odporne na wysoce intensywną eksploatację. Pompy wirowe takżę mogą służyć do pompowania ścieków komunalnych czy też w przypadku osuszania zalanych pomieszczeń. Oprócz tego takie pompy znajdują zastosowanie także w odmiennych branżach, takich jak energetyka, rolnictwo czy górnictwo.

Pompy nurnikowe – co należy o nich wiedzieć?

Pompy nurnikowe można wykorzystać w większości w ciężkich warunkach, ponieważ zapewniają one ciągłość pracy. Głównie swoje zastosowanie znajdują w  przepompowywaniu mocno zabrudzonej cieczy. Niemniej jednak taki typ pompu dobrze poradzi sobie także z oczyszczoną cieczą. W dzisiejszych czasach specjalistyczne pompy nurnikowe w większości znajdują zastosowanie w zasilaniu aparatów procesowych, czy też do zatłaczania wody złożowej tak zwanej solanki.